Drupal 8 - ty też możesz pomóc!

Obrazek użytkownika henk
Drupal 8 - ty też możesz pomóc!

Już 17 Stycznia 2015 spotykamy się po raz kolejny we Wrocławiu z okazji Global Sprint Weekend 2015 by wspólnie pracować nad Core Drupal 8. Niezależnie od twoich umiejętności, jeśli chcesz wykorzystywać CMS Drupal w przyszłości też powinieneś się zjawić lub dołączyć do nas online! Więcej informacji znajdziesz tu: https://groups.drupal.org/node/447633

W ramach zachęty i inspiracji opisałem moje zeszłoroczne doświadczenia.

Zeszły rok był moim osobistym przełomem jeśli chodzi o możliwości aktywnego udziału w projekcie Drupal. Wspólnie z osobami związanymi z Drupal Wroclaw Community udało się z powodzeniem zorganizować i uczestniczyć w szeregu imprez, które pomygły mi w zrozumieć jak działa środowisko developerów, którzy tworzą nową wersję CMS-u oraz że każda pomoc jest ważna. Drupal 8 w 2013 roku wydawał mi się wciąż dość egzotyczny, wnosił wiele nowych rozwiązań z framework-a Symfony 2 w stosunku do siódmej wersji. Ponadto nie był jeszcze ostatecznie uformowany i z miesiąca na miesiąc zmieniały się założenia architektoniczne, co nie ułatwiało lepszego poznania nowej wersji. Stąd też pomysł na wspólne spotkanie i przyjrzenie się bliżej temu, w czym nam przyjdzie już niedługo pracować. Może nawet uda nam się zrobić coś pożytecznego? Pierwsze wspólne kodowanie odbyło się w 25 stycznia 2014 w biurze Mediów Regionalnych na Global Sprint Weekend we Wrocławiu. Frekwencja nie była jednak imponująca gdyż w sprincie uczestniczyły tylko trzy osoby. Była za to pizza, napoje energetyczne i wola walki. A ponadto mieliśmy kontakt z ludźmi z całego świata.

 

 

Większość czasu spędziliśmy na szukaniu dobrego dla nas zadania, czytaniu dokumentacji i wdrażaniu się w workflow reroll-ów patchy i wydawało się że nie zrobiliśmy zbyt wiele. O dziwo po kilku miesiącach część naszej pracy okazała się użyteczna i została dołączona do core Drupal 8.

Nauczyliśmy się, że sekret sprintów to dobre przygotowanie zadań i uczestników przed spotkaniem.

Kolejne spotkanie Vacation Code Sprint zorganizowaliśmy w sierpniu 2014 w naszej pracowni Ratio Web. W międzyczasie nawiązaliśmy współpracę z Drupal Core mentorem Valerym Lourie z Bułgarii, niektórzy z nas odwiedzali cotygodniowe spotkania Drupal Core Office Hours (https://www.drupal.org/core-office-hours)  a także mieliśmy już pierwsze wdrożenia stron na Drupal 8.

Przed spotkaniem sporządziliśmy listę zadań do zrobienia, każdy znas miał zainstalowane środowisko do pracy z odpowiednim branchem i gotową bazą danych.

Dzięki dobremu przygotowaniu i doświadczeniu tym razem poszło nam o wiele lepiej! Mieliśmy przygotowanych wiele zadań dla osób z różnymi umiejętnościami i wiedzą. W tym samym czasie na Węgrzech miał miejsce Code Sprint Drupalaton, z którego uczestnikami połączylismy się na czacie. Mieliśmy kontakt z ludźmi, którzy pomogli nam zrozumieć specyfikę pewnych problemów. Chociaż znowu nie udało się zachęcić nikogo spoza naszej lokalnej grupy DrupalWroclaw Community... spotkanie okazało się sukcesem. Był to również dobry trening przed nadchodżym, kolejnym Code Sprint-em, który miał się odbyć w paździrniku podczas DrupalCam Wroclaw - Drupal meets Symfony.

 

 

Krokiem milowym w zrozumieniu jak zachęcić ludzi do wspólnej pracy był Code Sprint na DrupalCon Amsterdam, impreza bez wątpienia obowiązkowa dla każdego developera pracującego z CMS Drupal. Wraz z Jarkiem Sobieckim zapisaliśmy się na piątkowy Code Sprint. Pomimo niedługiego doświadczenia w rozwijaniu Core Drupal 8 postanowiłem wesprzeć zespołół mentorski. Mentorowany sprint był skierowany do osób, które pierwszy raz uczestniczyły w tego typu wydarzeniu oraz sprawdzić "jak to działa od kuchni". Zadania mentora to w 70% praca z ludźmi, reszta to wykorzystanie wiedzy technicznej i znajomości trackera Drupal.org. Code sprint miał miejsce dwa dni po wydaniu pierwszej wersji Beta Drupal 8. Głównym zadaniem było zamknięcie jak największej ilości błędów oraz testowanie nowego wydania.

Przez około 8 h udało mi się poznać wiele osób z różnych części świata zarówno doświadczonych core contributor-ów oraz ludzi, którzy pierszy raz brali udział w tego typu wydarzeniu. Była także całkiem spora grupa developerów z Polski (którą przy okazji pozdrawiam!). Code Sprint w Amsterdamie pozwolił mi zrozumieć, że żeby wspierać Drupala nie trzeba być senior developerem, nie trzeba być developerem w ogóle. Wspólna praca ma głównie znaczenie psychologiczne i komunikacyjne, na drugim miejscu jest sam efekt prac. Celem jest zachęcenie ludzi do włączenia się i długoterminowego udziału w projekcie.

Code sprinty to forma wspólnej motywacji, poprawienia komunikacji i likwidowanie poczucia wyalienowania. To miejsce, w którym możesz poczuć, że ty też tworzysz CMS Drupal i poznać wiele wspaniałych osób.

Społeczność tworząca CMS Drupal to tysiące osób głównie wolontariuszy rozsianych po całym świecie. Nie ma jednorodnej metodologi zarządzania projektem i zespołem a to rodzi wiele trudności. Wspólna praca ma za zadanie eliminowanie problemów związanych z komunikacją i włączanie nowych osób. Najważniejsze zasady dla organizatorów podobnych imprez to:

  1.  Nie musisz być developerem by pomóc. Możesz sporządzać dokumentację, tłumaczyć, testować poprawki, testować interfejs.
  2.  Jak pracujesz nad danym problemem pozostawiaj ślad w komentarzu do zadania, nawet jeśli nic nie udało ci się zrobić. Napisz, że próbowałeś ale nic się nie udało. Bardzo demotywujące jest gdy czyjaś poprawka zostaje na długi czas bez odpowiedzi.
  3. Jeżeli testujesz patcha, napisz dokładnie co i pod jakimi kątami go testowałeś.
  4. Podczas Code Sprintu nikt nie powinien być pozostawiony samemu sobie. Jako Mentor musisz znajdować osoby, które mają problem i bezpośrednio proponować im pomoc.
  5. Co dwie głowy to nie jedna. Czasem wspólna praca pozwala rozwiązać zadania, których nie udało by się wykonać w pojedynkę.
  6. Jeżeli nie znasz odpowiedzi na pytania osób, którym pomagasz pomóż im znaleźć kogoś kto tych odpowiedzi może udzielić, może siedzą w tym samym pomieszczeniu a może są dostępne czacie?

 

Inauguracją naszych działań był największy Drupalowy Code Sprint w Polsce na DrupalCamp Wrocław – Drupal meets Symfony. Dzięki zdobytej wiedzy oraz promocji podczas imprezy udało nam się zgromadzić na wrocławskim społecznym kodowaniu 20 osób + 1 osobę pracującą zdalnie. Specjalnym gościem i mentorem był Valery z największym z obecnych doświadczeniem w pracy z Drupal Core.

Własna promocja + Nagrody + jedzenie i kawa to dobry dodatkowy motywator. Najważniejsza jest jednak chęć wniesienia własnego wkładu w projekt, co zostaje w ludziach po imprezie.

Do listy zadań w dużej mierze użyliśmy: zadania początkujące (novice), niezakończone po sprincie w Amsterdamie. Dobrą praktyką jest oznaczanie zadań specjalnym tagiem imprezy. Potem w łatwy sposób mogą nierozwiązanymi zadaniami zająć się osoby z kolejnych imprez na świecie.

 

 

Mamy nadzieję, że DrupalCamp Wrocław przełamał impas i kolejna impreza w styczniu zgromadzi większą liczbę ludzi niż rok temu! Do zobaczenia już wkrótce!