Culture.pl
Culture.pl jest największym portalem internetowym dedykowanym polskiej kulturze i sztuce. Serwis został stworzony i wydawany przez Instytut Adama Mickiewicza w marcu 2001. Zawiera wydania po polsku, angielsku i ukraińsku, a ponadto posiada treści w języku japońskim, chińskim, koreańskim, portugalskim i tureckim. To portal z artykułami i wywiadami, bazą twórców i ich dzieł, podcastami, galeriami, wydarzeniami oraz specjalnymi projektami.
Nasza rola
Zaplanowaliśmy i przeprowadziliśmy migracje z Drupal 7, stworzyliśmy nową wersję w oparciu o Drupal 8 i Vue.js. Nowa wersja Culture.pl została wydana w lutym 2018, prace nad aktualizacją serwisu rozpoczęliśmy rok wcześniej. Od tego czasu wspieramy, rozwijamy i dodajemy nowe funkcjonalności do serwisu. Projektujemy i wdrażamy nowe funkcje i sub-projekty, czasami odseparowane od głównego projektu.
Wyzwanie
Culture.pl posiada 20-letnią historię, w międzyczasie przechodził przez różne zmiany technologii i wersji wizualnych, migracji starych struktur treści do nowych. Naszym zadaniem było uporządkowanie bagażu historycznego w ramach paragrafów i referowanych encji (w tym encji media). To było bardzo złożone zadanie. Projektując i wdrażając rozwiązania, trzeba pamiętać, że to strona z dużym ruchem, szybkość i wydajność kodu były bardzo istotne! Portal posiada treści w różnych językach i lokalizacjach, w tym wersję chińską (bez Google map, Youtube i Facebooka). Json API i Vue.js w 2018 było całkiem nowatorskim połączeniem w świecie Drupal. Musieliśmy rozwiązać wiele problemów dotyczących prerendera i dynamicznego routingu, które nie zostały wcześniej opisane przez społeczność.
Kilka faktów w liczbach: 60 000 artykułów i tłumaczeń, treści w 9-ciu językach, około 90 000 plików media (więcej niż 64 GB zdjęć), ponad 8 milionów rocznych odwiedzin z 80 krajów na świecie, ponad 50 aktywnych redaktorów.
Rezultat
Culture.pl ciągle rośnie i się rozwija! W 2019 portal miał 7,2 mln wizyt unikalnych użytkowników, w 2020 była to już liczba 8,6 mln (dla porównania 6 mln w 2017). Nie mieliśmy żadnych niedostępności związanych z dużym ruchem, Headless jest łatwiejszy w skalowaniu. Upgrade do Drupal 9 nie wymagał zmiany front-endu! Jest łatwy do rozszerzania i dodawania nowych funkcji, języków, rodzajów zawartości oraz użycia back-end API np. dla aplikacji mobilnej. Redaktorzy zastanawiają się, jak wykorzystać dostarczone narzędzia CMS dla wielu innych programów Instytutu Adama Mickiewicza.
Podsumowanie
- Back-end developer
- Back-end developer
- Front-end developer
- Fullstack developer
- Project manager
- Graphic designer
- QA specialist
- Devops
- Drupal 8
- Vue.js 2.0
- Json API
- Migration API
- PHP
- Node.js
- Varnish
- Nginix
- ElasticSearch
- Complex data structure and relations
- High traffic
- Headless Drupal
- Migration
z ambitnymi ludźmi i projektami